menu

POTÁPĚNÍ A ŠNORCHLOVÁNÍ NA MALEDIVÁCH

Potápění na Maledivách, v jednom z nejexotičtějších rájů, je skutečně jedním z nejlepších zážitků na celém světě. Ostrůvky poseté jako korálky v tyrkysové modři lagun a korálových atolů jsou doslova rájem všech potapěčů a milovníkům šnorchlování. 

Kromě želv, rejnoků, mant, různých druhů žraloků (šedí, útesoví, velrybí,..) se můžete setkat se stovkami dalších druhů ryb a korálů všech možných tvarů a barev…

Pisečné malé ostrůvky jsou součástí 19-ti Atolů, které tvoří tyto Malé Divy.

Co je to vlastně Atol?

Atoly jsou dávné podmořské sopečné krátery, které mají nepravidelný prstencovitý tvar a jsou obklopeny přirozenou hradbou korálových útesů. Sopečný kráter se postupem času propadá, kdežto korálový útes se naopak rozrůstá a v cestě za světlem se stále více přibližuje k mořské hladině. Takto postupně vzniká bariérový útes. Postupem času původní sopečný ostrov úplně zmizí pod vodou a nad hladinou oceánu zůstává pouze korálový prstenec – atol, který uzavírá mořskou lagunu.Tyto korálové hradby slouží jako účinná clona před mořskými bouřemi a poskytují tak klidné útočiště nespočetnému množství ryb a mořských živočichů. Uvnitř Atolu jsou hloubky většinou kolem 40 m, naproti tomu mezi jednotlivými Atoly v oceánu jsou až kilometrové hloubky a silné proudy.  Tyto rozdíly v hloubkách a tedy i v teplotách vod jsou zdrojem proudů proudících do atolů, přinášejících sem živiny a tedy i život, který je právě cílem potápěčů z celého světa.


 

Jak si vybrat správný ostrov pro šnorchlování?

Ne všechny ostrůvky jsou v těsné blízkosti korálů a tak pokud jedete na Maledivy především kvůli šnorchlování či potápění, je velmi důležité dobře zvolit vhodný resort, který se nachází přímo u korálového útesu a Vy tak můžete přímo ze své vilky či bungalovu vyjít v ploutvích a začít obdivovat fascinující podmořský svět hned při vstupu do akvarínově modré průzračné vody.

Adaaran Meedhupparu****

Angsana Ihuru****

Bandos****

Constance Moofushi*****

Dusit Thani******

Filitheyo****

Kihaad*****

Lily Beach*****

Kuramathi*****

Royal Island****

Soneva Fushi******

Některé resorty, které nemají korál dostupný z pláže, nabízí svým hostům zdarma denně výlety lodí na místní nedaleké korálový útesy, jako např.

Atmosphere Kanifushi*****

Lux* Maledives*****

Palm Beach****

Safari na lodi****

Další variantou, jak strávit překrásnou potapěčskou dovolenou na Maledivách je luxusní loď,  která nás zaveze mimo obydlené ostrovy. Pohoda, klid, nejkrásnější potápěčské lokality na dosah dělají safari nesmírně atraktivní.

Lodě jedou vždy dvě. Na jedné, na větší a prostornější, je ubytování, tráví se zde volný čas a zde je podáváno jídlo. Nepotapěči s ní navštěvují jednotlivé ostrůvky na procházky a na opalování na krásných plážích. Tato cesta je totiž velmi vhodná i pro nepotapěče. Na druhé, menší,  je uloženo potápěčské vybavení a jezdí se s ní na konkrétní potápěčské lokality.


 

Kdy je nejlepši období pro potápění?

Dá se říci, že pro klasické šnorchlování je vhodné období celoročně. V období vlhkého jihozápadního monzunu od konce června do poloviny září se tisíce mant zdržuje v zátoce Hanifaru Bay v Baa Atollu, kdy se společně s velrybími žraloky na východní straně atollu schází k hromadnému krmení ve vodě bohaté na plankton, díky němuž ale také klesá na této straně viditelnost. Cyclon feeding v Hanifaru lagoon je velkolepá událost. Stovky mant se krmí společně a vytvoří řetěz, kdy se jedna manta dotýká hlavou ocasu manty před sebou, v doprovodu velrybích žraloků.

Teplota vody je chladnější, než v období sucha (cca 26 °C), což má vliv na mořský život. Na západní straně se zdržují šedí žraloci útesoví, tuňáci, barakudy i kladivouni ve velkých hejnech a v mělčích vodách.


 

Potápění na Maledivách lze všeobecně dělit do několika skupin dle typů lokalit 

Kandu (kanál)

Kandu jsou hluboké průrvy v korálových atolech, kterými do nich a z nich během přílivu a odlivu proudí voda z Indického oceánu. Ta je zdrojem velkého množství živin ve formě přinášeného planktonu. Planktonem živící se drobní živočichové jsou pak zdrojem potravy pro větší a větší predátory. Na konci tohoto žebříčku stojí samozřejmě žraloci - především šedí a útesoví. Kromě nich tyto oblasti vyhledávají i další velcí živočichové jako např. manty, rejnoci, tuňáci, barrakudy, atd. Tyto lokality jsou voleny pro svoji hloubku nejčastěji jako ranní ponory.

Faru

Faru je kruhovitý reef zvedající se většinou z velké hloubky až k hladině nebo nad hladinu oceánu tj. jedná se převážně o ostrůvky obklopené korálovým reefem.

Thila

Thila je označení pro podmořský útes, který vznikl uvnitř rozsáhlého atolu. Tyto korálové formace jsou většinou kruhovitého či protáhlého tvaru a končí v hloubkách 8-10m pod mořskou hladinou. Některé z nich se dají obeplouvat během jediného ponoru ale jako všechny ponory na Maledivách i tyto jsou nejbohatší na život na straně odkud přicházejí z oceánu živiny.

Giri

Giri jsou ještě menší korálové útvary než Thila, jedná se spíše o homole uprostřed atolů.

 


 

Lokality v oblasti Jižního Male Atolu


Cocoa Thila

západní strana tohoto kruhovitého reefu spadá pod hloubku 30m a je tvořena mnoha velkými převisy a jeskyněmi. Ty pokračují na obou - severní i jižní straně útesu a jsou obývané nepřeberným množstvím všech možných druhů ryb. U dalšího korálového útesu, který se nachází cca 200 m od severní části reefu se často zdržují šedí žraloci.


Guraidhoo Kandu South

lokalita proslavená pozorováním šedých žraloků, rejnoků a sib. Tato trhlina v atolu je tvořena dvěma průrvami mezi nimiž se nachází velký útes. Většina pelaktických ryb včetně žraloků je k vidění na začátku trhliny v místě kde reef padá do velkých hloubek. Uvnitř kanálu jsou stěny s častými převisy pokrytými mořskými sasankami a trsy černých korálů.

 


 

Lokality v oblasti Ari Atolu


Kudarah Thila

tato lokalita je poměrně členitá a orientačně náročná. Je rozdělena na 4 různě velké korálové bloky, které sedí na platě zvedajícím se z hloubky 40m do 12m. Každý z těchto bloků je v hloubce 15-25m podemlet mořskými proudy a jsou v něm vyhloubeny převisy a jeskyně plné měkkých korálů, gorgonií a korálových rybek, které zde hledají útočiště. Celá oblast je dlouhá cca 100m, dá se obeplavat během jednoho ponoru a je chráněnou mořskou rezervací. Na straně odkud aktuálně přichází proud se dají očekávat žraloci šedí a útesoví


Hukrueli Faru / Madivaru

v období severovýchodních proudění je toto druhým nejvíce frekventovaným místem kam se stahují manty aby se nechávaly čistit od korálových rybek. Podobně jako většina ostatních čistících stanic i tento reef tvoří plato v malé hloubce - cca 8m a jeho stěny se pomalu svažují až ke dnu ve 30m. Celkově reef měří asi 1km a po celé jeho délce je mnoho čistících stanic. Nejčastěji se ale manty zdržují přibližně v polovině severní strany reefu.

Maaya Thila

opět chráněná mořská rezervace nabízející jeden z nejoblíbenějších ponorů na Maledivách. Důvodem je nepřeberné množství života na tomto reefu - žraloci šedí, útesoví, želvy, kytarovci, rozedranci, ropušnice, murény, clipky, kanicové, tuňáci a barakudy jsou jen zlomkem místního obyvatelstva…